Пређи на главни садржај

NEGA MASNE KOŽE

Imam 41 godinu.

Takođe imam ekstremno masnu kožu.
Od svojih tinejdžerskih dana do dan danas se borim sa masnom kožom, velikim porama, perutanjem ako je previše osušim raznim preparatima, a njih je hvala bogu koliko hoćeš na tržištu i svi se utrkuju koji je bolji. Kako je masna na čelu, nosu i bradi, tako je masna i na obrazima. Međutim isto je tako i osetljiva i pojavljuju mi se milije (grizevi) takođe.
Kao mlada, jos kao dete od desetak godina dobila sam akne i to one velike i potkožne (acnae vulgaris i to 4. stepena). Majka mi je priuštila najboljeg kozmetičara kojeg je u tom trenutku mogla da nađe u Beogradu. Normalno novac je tu odigrao glavnu ulogu i hvala mojim roditeljima za to. Mnogo je novca dato da bi od nečeg što je u datom momentu bila katastrofa, napravila nešto normalno i prihvatljivo. Moram da je pomenem – gospođa Nada Stojanović, imala je salon u Deligradskoj uluci na Slaviji, preko puta McDonaldsa.
Tada pre trideset godina nije bilo krema i preparata koji postoje danas.
Kad god bih došla u salon, prvo mi je očistila lice tonikom koji je sama pravila (tonik sličan Doroslovcu po sastavu), posle toga mi parila lice vapozonom, ustvari to je bila sauna za lice (nesto između kadice i inhalatora) nekih 15-20 minuta da mi koža omekša i pore se dobro otvore. Posle toga je usledilo 15-30 minuta čišćenja lice, što od mitesera, što od akni. Veoma često je upotrebljavala insulinske iglice kako bi mi akne otvorila i očistila sadržaj. Nekada je bilo potrebno i po nekoliko tretmana da se jedna akna očisti. Posle toga bi mi opet očistila lice tonikom i smestila ispred UV lampe da se koža dezinfikuje, posle se koristio darsonval. I to je tako trajalo par godina. Kod gospođe sam kupovala losione, talk specijalno napravljen za kožu kao što je bila moja. Takođe je sama spravljala kreme, ali ja nikada nisam kupila nijednu jer je smatrala  da mi krema neće trebati do 25-30 godine.
I bila je u pravu. Naučila me je kako da negujem svoju kožu. Kožu sam nasledila, kao što se nasleđuju neke druge fizičke karakteristik.
U početku je moja koža bila toliko užasna da sam pomislila kako ću ceo život provesti u ožiljcima.
Pre nego sto sam krenula kod kozmetičarke, otac mi je donosio najskuplje i najtraženije kreme, tonike, eliksire međutim ništa. Stvarno ništa. Posle toga tretmani tečnim azotom na VMA, e to me je uništilo. Svi oni su lečili kožu spolja, to nije dovoljno. Kod ekstremnih slučajeva ona se mora lečiti i iznutra. U tom čitavom tretmanu ja sam popila i dobru količinu antibiotika.
Da nije bilo te gospođe, zaista ne znam sta bi bilo od moje kože.

Ono što je bitno, čak i bitnije od svega što se nanosi na lice je, da je svakoj koži potrebna tečnost. Piti što više vode, čaja, prirodnih sokova, jesti povrće i voće, takođe ne samo da ga unosite tako što ćete ga jesti nego ga koristiti u njegovom izvornom obliku kao masku, piling. To isto važi i za mleko, jogurt, med, žitarice ... Tek kada je organizam nahranjen iznutra, može se tretirati spolja.

Tako sam ja u svojoj 23 godini zavrsila malu školicu kozmetike u NU „Božidar Adžija“, kod gospođe Jelene Škevin u njenom salonu „HELEN“ na Vračaru, u ulici Franca Rozmana. Kod nje sam naučila mnogo stvari. Ne znam da li taj salon još uvek postoji.

Volim kozmetiku, posebno negu kože, a u stvari 16 godina radim kao grafički  i dizajner video efekata u jednoj televiziji. Nikakve veze nemam sa kozmetikom, barem ne na poslu. Međutim kako je moj sin ušao u pubertet i pojavile se prve akne i miteseri, bacili smo se na posao negovanje njegove kože. On ima sreće, njegova koža je samo malo osuta i to onim sitnim bubuljicama tako da nije u problemu.

Posle toliko godina ja i dan danas jednom nedeljno naparim svoju kožu, nekada je to kamilica, ali uglavnom koristim žalfiju, morsku so, mentu. Posle toga očistim lice, a to podrazumeva čišćenje kože od mitesera (uglavnom nos, čelo, deo lica između obrva, brada, slepočnice, ponekad i na obrazima i to je zanimljivo ima ih više na levom obrazu). Ako se pojavi akna isečem je iglicom (to vam ne bih preporučila). Danas mi se pokoja akna pojavi uglavnom zbog hormonalnih promena (ovulacija ili PMS).

Šminku sa lica (ali i kada je nemam na sebi) skidam mlekom za skidanje šminke ili sada od kada su se pojavile micelarne vodice (one nemaju baš neki učinak – mislim da su bacanje novca). Ali nisu lose za skidanje šminke sa očiju, usana, ali posebno očiju. Odlična stvar za skidanje šminke sa očiju je SEPHORA 2u1 gel – ne pecka, ne masti, a očisti savršeno.

Lice redovno umivam, uglavnom sapunom. Mnogo volim sapune, prosto ih obožavam. (PALMOLIVE – to je bila preporuka moje prve kozmetičarke, ali taj Palmolive od pre 30 godina i ovaj danas nisu isti, nikako). Međutim pre godinu dana sapun je počeo malo da mi smeta, najverovatnije zbog godina, u prvom momentu posle umivanja koža je malo zategnuta, ali već posle 15-tak minuta počinje da se sija.

Kad kažem sapunom, pod tim podrazumevan preparate koji sadrže sapun u nekom obliku, mora da napravi penu jer nikako drugačije ne može da mi skine masnoću i prljavštinu nagomilanu tokom celog dana. U tu svrhu koristim uglavnom GARNIER Pure active sa biljnim ugljem i salicilnom ili LOREAL Skin perfection (roze pakovanje – za suvu kožu) ili DERMOLAB iz Debora kozmetike sa hijaluronskom kiselinom (to je kao neki piling, a ustvari i nije, ima perlice koje u toku umivanja rastvore).

Posle umivanja kožu lica obrišem ili tapkanjem upijem ostatak vode sa njega, ali volim da se voda osuši na njemu, jer koži je potrebna tečnost. Kada se lice osuši, nekada ga poprskam ili nekom termalnom vodom u spreju (LRP ili Avene) ili aktivnim kiseonikom (najviše prija koži – ima neprijatan kiselkast miris, ali šta da se radi).
 
Kada sve to obavim na red dolazi toniik i krema. Od tonika koristim AVENE Cleneance sa termalnom vodom i talkom koji matira lice i malo smanji pore, LOREAL ideal fresh sa salicilnom kiselinom, SEPHORA osvežavajući tonik, CLARINS sa irisom i neizostavni Doroslovac (retko ga nalazim kakav je bio nekada, ali ga u potpunosti menja DERMOGAL).

Update o losionima za negu masne kože - pročitajte OVDE i OVDE, Derogal i Doroslovac (Medicinski losion).
Dnevna nega lica je uglavnom AVENE Cleneance, AVENE Rebalancing emulzija, SEPHORA hidratantna krema ili kada mi je lice najviše umašćeno sa naznakama bubuljica LRP Effaclar duo. Kada mi se pojavi bas izražena bubuljica koristim nekakvu kremu iz Lilija sa AHA kiselinama. Jaka je treba je staviti samo na aknu, do ujutru je sasuši, skroz. Za nju sam čula od ovih devojčica sa raznih blogova. Hvala im na tome.

Noćna nega lica je malo drugačija od dnevne. Uglavnom AVENE Rebalancing emulzija ili LRP Effaclar duo (kada mi je lice u neredu i uglavnom leti). Nocu na lice i na vrat i dekolte volim da stavljam malo teže kreme i ulja. Neverovatno ali ulja mi uopšte ne stvaraju bubuljice. Naprotiv očiste mi kožu. Volim lice masirati uljima (ulje lotosa, orhideje, badema, pšeničnih klica, koštica grožđa), dobra su i ona kombinovana ulja iz SEPHORE, te GARNIER, BALEA ... ostaviti sat vremena, pa se onda umiti (proces se može ponoviti nekoliko puta, ako se ima vremena), podstakne se cirkulacija, kada se koža dobro prokrvi manje su šanse stvaranja mitesera i bubuljica, a samim tim i bora, namaju azijatkinje i žene iz arapskih zemalja za džabe najlepšu kožu na svetu, u najvećem broju.
Najbolje je ako si možete priuštiti masažu lica barem jednom nedeljno.
Evo, ja uljane kapsula vitamina E koristim i za masažu i okolo očiju i mažem sa njim lice, ulje čajevog drveta koristim kada se umivam (kada operm lice na kraju kanem par kapi u vodu i sa tim jos malo isprskam lice – em osveži i ohladi em dezinfikuje), kantarionovo mi je dobro za ranice, ogrebotine, a ovo bademovo i za lice i za kosu, tu su još i lotosovo i ulje orhideje koje korisim i za negu kože, ali i kao parfem, ili pri kupanju u kadu kanem par kapi.
Od krema za noć koristim LOREAL Revitalift, LOREAL Nutri Gold, AVON zlatnu emulziju (ove kreme uglavnom koristim zimi, leti lučim baš mnogo sebuma pa mi ne treba još i u obliku kreme).

Na nedeljnom nivou ono što je obavezno barem 2 puta nedeljno piling (u mom slučaju može svaki dan) i barem dve maske. Maske uglavnom one od gline, blata, sa talkom, kaolinom, salicilnom kiselinom, neem biljkom, krastavcem jednom (one čiste kožu - takođe i iz domaće radinosti npr. belance i limiun, krastavac i limun, med i mekinje, med i breskve, med, mileram i žuti šećer za usne ...) i jednom nekavu hidratantnu npr. od maslinovog ulja, lotosa ..., ne treba preterivati ni u čemu, jer može da se poremeti PH faktor.

I nipošto ne treba, zato što neke stvari koriste svi (to je hit na tržištu), da to treba da koristite i vi.
Ima tu još krema koje zavređuju da ih se pomene, jedna od njih je i LINODERMA protiv pigmentacije. Tu je i nezaobilazna LALA krema protiv pega i fleka.
Imam pigmentaciju od sunca (mada se nikada ne sunčam – znači od onga sto me uhvati u hodu), flekice od aknica ili nekakvih ožiljaka. Moja majka takođe ima katastrofalno pigmentovanu kožu. Ova krema je odlična. Za 500 dinara učinak je fenomenalan. Samo treba biti uporan npr. Rezultati se vide za mesec ili dva.

U nekim situacijama, ako imam neku eroziju na koži izazvanu depilacijom ili sam se sama ogrebala, tu su PAVLOVICEVA mast, FLOGOCID je nezamenjiv, razne cold kreme.
Kako se neguje koža lica, sa istim žarom se mora negovati i koža čitavog tela.
Ruke, laktovi, nokti, stopala .......

Nadam se da Vam nije zasmetalo što sam odlučila sa Vama da podelim moja iskustva.

Veliki pozdrav.

Ana

Коментари

Популарни постови са овог блога

DERMATOL prašak za rane

Poštovani, večeras malo o DERMATOL prašku za rane . Dermatol je žućkasti bizmutov prah ( bizmut subgalat) koji se koristi u lečenju rana i ima antiseptičko delovanje. Ovaj prah nema miris i ukus, svetlo žute boje. Izdaje se bez recepta i dozvoljen je za upotrebu kako za odrasle tako i za decu. Koristi se na bebama, za obradu pupka (blenoreje - vlaženje pupka, granuloma ... odlično se sećam kada je moj sin bio beba, pa sam mu negovala pupak) . Siguran je za upotrebu. Košta 200 dinara u apoteci u Liliju. Veoma me podseća na kurkumu, samo što je bez mirisa. Kurkuma je začin, mleveni koren koji je jedan od glavnih sastojaka karija. E pa kurkumu koristim u iste svrhe, jer deluje antiseptički i dobra je za zarastanje rana. Takođe je žute boje i izuzetno pigmentovana i veoma aromatična. Ako se sećate nekada smo koristili Enbecin i Bivacyn. Prodavali su se u obliku praha, spreja, masti ... Leto je, raščešani ujedi insekata, sitne povrede i žuljevi od obuće, povrede na plaži i sličn...

PROVICK MAST

Poštovani moji čitatelji, noćas ću vam pisati o aniterumatskoj masti, ali ja ju koristim kao sredstvo za inhalaciju i protiv migrenoznih bolova. Ovih dana sam bila nešto bolesna, prehlada ili nešto tako, pored svega toga još i migrena tri dana, tako da se osećam kao da sam pregažena valjkom. Povodom toga vam predstavljam mog vernog spasioca u ovakvim situacijama PROVICK MAST (iz Lilijeve apoteke) . Ova mast je nešto što uvek imam na pisaćem stolu ili u torbi. Velika mi je pomoć u trenutcima kada kod sebe nemam IMIGRAN, a migrena kuca na vrata. Pomaže mi kada naiđe period mučnine i nesvestice izazvane upravo mojom vernom drugaricom MIGRENOM (voli da dođe nenajavljena, zatekne me nespremnu u većini slučajeva) . Pored ove masti nađe se tu još po neka ali ova se nekako najduže zadržala u mojoj blizini. Kao što vidite efikasna je bila i u trenutcima prehlade. Na litar vode mala količina ove masti ( zrno graška , može i više, ali ćete se ošamutiti) može da vam olakša muke ...

COLD CREAM (emolijentni krem) - ZU Apoteka Lilly drogerije

Ćao drugovi i drugarice. Ovim postom ću da se nadovežem na prethodni LINK . Kako je reč o prehladama, neminovno je da se od tolikog duvanja i brisanja nosa, isti oljušti i naprave ranice i kraste. Eh, pa da bi izbegli takve stvari ili ih barem ublažili i olakšali sebi, treba koristiti ovakve masne kremove. Cena kreme je simboličnih 200 (199) dinara. Kutijica je 100 ml. Ovakve kreme je dobro koristiti inače kod izuzetno suve kože. Moja primena je na laktovima, stopala (pete konkretno, ali i cela stopala) , ruke, kod dece ojedi i crvenila. Može se primenjivati kako na odraslima, tako i na deci i bebama (odojčad) . Ovaj krem nema nikakav miris. Beo, kremast i mastan. U mom slučaju je Kold krema od ZU Apoteka Lilly. Fina tekstura ovog emolijentnog krema (emolijens je ustvari ovlaživač, spoljašnjem sloju kože da mekoću i savitljivost). Sadrži vodu, boraks, beli pčelinji vosak, tečni parafin i  cetilpalmitat. CETILPALMITAT (Ovdje se radi o sintetički proizvedenom voštanom...