Пређи на главни садржај

KAMENI CVET

Kameni cvet je bajka koju je napisao veliki ruski pisac Pavel Petrović Bažov, drugi naziv je Uralska bajka. Takođe je Prokofjev po ovim motivima 1950 godine napisao balet "Bajka o kamenom cvetu", Kiril Molčanov je napisao operu sa istim nazivom, takođe u Moskvi se nalazi predivna fontana Kameni cvet (u okviru sveruskog izložbenog centra). Ali najinteresantnija je ekranizacija filma bajke "Kameni cvet" u režiji Aleksandra Ptuška. Film je snimljen 1946 godine, a glavna uloga je dodeljena Vladimiru Družnikovu, Ekatarini Derevšćikovoj, Tamari Makarovoj. To je bio prvi Sovjetski film urađen u koloru i predstavljen na Kanskom festivalu. Na internetu možete da nađete ceo film i da ga pogledate, stvarno je lep. Ukucate samo Каменный цветок / The Stone Flower i to je to. 
E, zašto vam ja ustvari pričam o svemu ovome? Nekada davno pre 20-25 godina kada sam išla u srednju školu, otac mi je doneo iz Moskve parfem "Kameni cvet". Ranije nisam imala neki dodir sa ruskim parfemima, nije ih bilo na našem tržištu, a ruku na srce nema ih ni danas. Taj parfem je bio nešto najlepše što sam pomirisala. Jantarna tečnost koja je podsećala na neko fino piće, onako kada je gledaš. Pa ta bočica, kristalna lepo izbrušena u obliku cveta. I telo bočice i čep. Ambalaža zelena, kao ogromni zeleni listovi koji čuvaju od znatiželjnih pogleda tu lepotu (nekoga može podsetiti i na školjku). Listovi su takođe lepo grafički urađeni. Podloga je svetlo zelena sa iscrtanim tamnozelenim stilizovanim listićima. Kada se ti listovi otvore pred nama se u svoj svojoj lepoti pokaž,e a ko drugi nego Kameni cvet. Stoji na kartonskom  postamentu od kojeg su izrađeni i listovi. Kutija je iznutra obložena zlaćanim papirom. Vrlo bajkovito. Deluje vrlo luksuzno, a opet nenametljivo, vrlo dostojanstveno. O mirisu vam ne mogu reći mnogo, davno je to bilo, samo znam da sam ga čuvala, po malo ga koristila. Parfeme inače doživljavam kao svojevrsnu aromaterapiju, uživam u njima. Kuća koja ga je napravila je Novaya Zarya ili Nova zora.
Na žalost nisam našla ništa o sastavu ovog parfema, ali sam našla zanimljiv podatak da je za dizajn bočice zaslužan veliki rusko-ukrainski umetnik, predstavnik ruske avangarde i geometrijske apstrakcije Kazimir Maljevič.

Ja odavno nemam bočicu, tako da sam ove našla na internetu.


A šta www.punmiris.com kaže o ovoj kući:

Fabrika francuza Henri Brocarda je otvorena u Moskvi 1961., 1917. je bila nacionalizirana Sovjetskom državom i nazvana Fabrika sapuna No 5. Kasnije, 1922. godine fabrika je dobila naziv Novaya Zarya (Nova Zora). Fabriku je neko vrijeme (1930-32) vodila supruga Molotova, Polina Žemčužina, bliska prijateljica Stalinove žene.
Za vreme rata fabrika, kao i mnoge druge, je bila evakuisana iza Urala, u Sverdlovsk (pređašnji i današnji Ekaterinbugr) gdje je dala život drugoj sada poznatoj kozmetičkoj fabrici - Kalina (od 1974. Uralskie Samocveti i sada opet Kalina). Sada fabriku Novaya Zarya vodi parfimer, koja vjeruje u uspjeh ruske parfimerije.
Dizajner Novaya Zarya ima 77 parfema u našoj encicklopediji. Najstarije izdanje je iz 1978 i najnovije je iz 2014. Nos koji je kreirao Auguste Michel.

Коментари

Популарни постови са овог блога

DERMATOL prašak za rane

Poštovani, večeras malo o DERMATOL prašku za rane . Dermatol je žućkasti bizmutov prah ( bizmut subgalat) koji se koristi u lečenju rana i ima antiseptičko delovanje. Ovaj prah nema miris i ukus, svetlo žute boje. Izdaje se bez recepta i dozvoljen je za upotrebu kako za odrasle tako i za decu. Koristi se na bebama, za obradu pupka (blenoreje - vlaženje pupka, granuloma ... odlično se sećam kada je moj sin bio beba, pa sam mu negovala pupak) . Siguran je za upotrebu. Košta 200 dinara u apoteci u Liliju. Veoma me podseća na kurkumu, samo što je bez mirisa. Kurkuma je začin, mleveni koren koji je jedan od glavnih sastojaka karija. E pa kurkumu koristim u iste svrhe, jer deluje antiseptički i dobra je za zarastanje rana. Takođe je žute boje i izuzetno pigmentovana i veoma aromatična. Ako se sećate nekada smo koristili Enbecin i Bivacyn. Prodavali su se u obliku praha, spreja, masti ... Leto je, raščešani ujedi insekata, sitne povrede i žuljevi od obuće, povrede na plaži i sličn...

PROVICK MAST

Poštovani moji čitatelji, noćas ću vam pisati o aniterumatskoj masti, ali ja ju koristim kao sredstvo za inhalaciju i protiv migrenoznih bolova. Ovih dana sam bila nešto bolesna, prehlada ili nešto tako, pored svega toga još i migrena tri dana, tako da se osećam kao da sam pregažena valjkom. Povodom toga vam predstavljam mog vernog spasioca u ovakvim situacijama PROVICK MAST (iz Lilijeve apoteke) . Ova mast je nešto što uvek imam na pisaćem stolu ili u torbi. Velika mi je pomoć u trenutcima kada kod sebe nemam IMIGRAN, a migrena kuca na vrata. Pomaže mi kada naiđe period mučnine i nesvestice izazvane upravo mojom vernom drugaricom MIGRENOM (voli da dođe nenajavljena, zatekne me nespremnu u većini slučajeva) . Pored ove masti nađe se tu još po neka ali ova se nekako najduže zadržala u mojoj blizini. Kao što vidite efikasna je bila i u trenutcima prehlade. Na litar vode mala količina ove masti ( zrno graška , može i više, ali ćete se ošamutiti) može da vam olakša muke ...

COLD CREAM (emolijentni krem) - ZU Apoteka Lilly drogerije

Ćao drugovi i drugarice. Ovim postom ću da se nadovežem na prethodni LINK . Kako je reč o prehladama, neminovno je da se od tolikog duvanja i brisanja nosa, isti oljušti i naprave ranice i kraste. Eh, pa da bi izbegli takve stvari ili ih barem ublažili i olakšali sebi, treba koristiti ovakve masne kremove. Cena kreme je simboličnih 200 (199) dinara. Kutijica je 100 ml. Ovakve kreme je dobro koristiti inače kod izuzetno suve kože. Moja primena je na laktovima, stopala (pete konkretno, ali i cela stopala) , ruke, kod dece ojedi i crvenila. Može se primenjivati kako na odraslima, tako i na deci i bebama (odojčad) . Ovaj krem nema nikakav miris. Beo, kremast i mastan. U mom slučaju je Kold krema od ZU Apoteka Lilly. Fina tekstura ovog emolijentnog krema (emolijens je ustvari ovlaživač, spoljašnjem sloju kože da mekoću i savitljivost). Sadrži vodu, boraks, beli pčelinji vosak, tečni parafin i  cetilpalmitat. CETILPALMITAT (Ovdje se radi o sintetički proizvedenom voštanom...