Пређи на главни садржај

KNJIGE VI

E, sada pošto smo izašli iz ranohrišćanske epohe gospodina Ivanjija i njegovog čarobnog Konstantina. Predložila bih vam putovanje u Vizantiju.

U izdanju DERETA izdavačke kuće, pre izvesnog vremena sam imala prilike da pročitam knjigu VIZANTIJSKI SULTAN, Turskog pisca Seldžuka Altuna (Selçuk Altun). Altun je radio kao bankar, kada je odlučio da se posveti pisanju. Sada je jedan od njinteresantnijih Turskih pisaca.
O knjizi: U odbrani Carigrada od otomanskih osvajača, 1453. poginuo je car Konstantin XI – po majci, Jeleni Dragaš, čukununuk Stefana Dečanskog – a njegovo telo nikada nije pronađeno. Legenda kaže da je prebegao đenovljanskim brodom, izbegavši sigurnu smrt od turske ruke, i postao Besmrtni car. Pet vekova od njegovog nestanka, tri misteriozna čoveka povezuju se s mladim profesorom iz Istanbula. Kao članovi tajnog društva koje zaostavštinu Besmrtnog cara prenosi na potonje generacije, obznanjuju mu da je on taj koji nastavlja vladarsku lozu. Da bi preuzeo kontrolu nad ogromnim bogatstvom, moraće da ispuni poslednje želje svojih predaka: da prođe kroz teške i nadasve misteriozne obrede inicijacije, koji će snagu njegove volje staviti na ozbiljnu probu.
U stilu Umberta Eka, Altun nam otkriva najskrivenije misterije drevnog Konstantinopolja i savremenog Istanbula, preplićući istoriju i fikciju u nerazmrsivo pripovedačko klupko koje do uzbudljivog raspleta čitaoca ostavlja bez daha
Posle Engleske, Francuske i desatak drugih zemalja, s ponosom predstvaljamo Vizantijskog sultana i našoj publici, s predgovorom samog autora, posebno napisanim za srpsko izdanje. 
Na sajtu glassrbije.org možete pročitati sjajnu recenziju za ovu knjigu. Ona će vas sigurno potaknuti da je pročitate. Ovo je takođe i moja preporuka vama, nećete se razočarati.


A iz Vizantije se nekoliko stoleća teleportujemo u savremenu Tursku, tačnije u Istanbul, Konstantinopolj ili Carigrad, predivni dragulj smešten na samom Bosforu. Sam Konstantin ga je načinio prestonicom istočnog rimskog carstva, kasnije nazvane Vizantija. TAJNE SNEVANE U ISTANBULU (Rüyalar Anlatilmaz), turske spisateljice Nermin Jildrim (Nermin Yildirim). Knjigu je izdala izdavačka kuća Evro Giunti.
O knjizi: „Strah te je da pričaš o stvarnosti, o čemu maštaš, šta sanjaš.

Misliš, siguran si sve dok je ono što prećutkuješ skriveno, zaključano i nevidljivo. Međutim, jedino će priča i suze uspeti da te oslobode bola koji godinama nosiš u sebi. Drugačije se ta zloslutna tuga od koje ti drhti srce ne može ublažiti.

Pusti nek jedna po jedna tajna poteče iz ogledala u kome se krišom ogledaš. Nek poteče otrov, nek se krv pročisti, nek vreme nađe svoj put. U ovom trenutku, putuj samo u stvarnosti. I ne misli da nemaš snage da koračaš ovom sablasnom stazom. Ne zaboravi, umoran si zato što ćutiš.”

Krenuvši u potragu za nestalim mužem, Pilar dolazi u Istanbul, u potpuno nepoznat grad, među nepoznate ljude. Međutim, posredstvom dnevnika snova koji je Ejup ostavio za sobom dospeva u priču u kojoj se prepliću stvarnost i košmar.

Najzad je došlo vreme da sve tajne izađu na videlo.
Na sajtu srbijadanas.com piše: Roman Turkinje, koja već dugo godina živi u Španiji, Nermin Jildirin nije turska sapunica, a nije ni neka od brojnih kopija romana nobelovca Orhana Pamuka jer ona zadire u jednu od bolnih tačaka sa kojima se sreću mnogi mešoviti brakovi u evropskim zemljama gde se lokalne devojke udaju za naočite gastarbajtere iz drugih kulturnih sredina.
U ovom slučaju to je prica o Španjolki udatoj za Turčina i njihov brak se smatra za uspešan sve dok jednog dana Ejup ne nestane bez traga. Potraga, u kojoj joj pomaže muževljev dnevnik vodi Pilar do njegove porodice koja ne želi snaju strankinju i pravi joj smetnje na svakom koraku, jer su uvereni da je Ejupu bolje među "svojima" nego u dalekom svetu druge kulture koja mu je strana.
Knjiga priča o večitoj problematici istoka i zapada, o sukobu kultura i nerazumevanju među ljudima. Oni nisu naučeni da slušaju jedni druge. Uglavnom se oslanjaju na tekovine prošlosti, pa makar one bile pogrešne. Ne pružaju šansu drugačijem, jer se plaše nepoznatog, plaše se promene. Kao da će tom promenom poremetiti poredak stvari. A život je zanimljiv baš zbog promena. Ljudi se učaure i ne dozvoljavaju da ih sreća dotakne, već žive neke živote koje je tamo neko za njih smislio i ubedio ih u njih. Kad ti kažu "to je najbolje za tebe" ili kada se belaj već dogodi "mislio sam da to najbolje za tebe". Šta ko ima da misli umesto nas, valjda nam je mozak dat da ga koristimo i sami uviđamo razlike i dobre i loše strane. Zato slušajte jedni druge, budite tolerantni i imajte razumevanje za ono što je drugačije. Upravo te različitosti i čine lepotu življenja. Ali mi joj ne dozvoljavamo da se iskaže. Držimo je u tamnici naše duše i puštamo da trune jer se bojimo. A samim tim strahom ograničavamo i ljude koje volimo. Mi u stvari njih ne volimo, mi samo sebično čuvamo istinu koliko smo ograničeni. Zato uživajte u životu i "free your mind" za elementarne stvari u životu, i slušajte šta onaj drugi priča. Uvek.


Veliki pozdrav i uživajte u ovom predivnom danu.

Ana

Коментари

Популарни постови са овог блога

DERMATOL prašak za rane

Poštovani, večeras malo o DERMATOL prašku za rane . Dermatol je žućkasti bizmutov prah ( bizmut subgalat) koji se koristi u lečenju rana i ima antiseptičko delovanje. Ovaj prah nema miris i ukus, svetlo žute boje. Izdaje se bez recepta i dozvoljen je za upotrebu kako za odrasle tako i za decu. Koristi se na bebama, za obradu pupka (blenoreje - vlaženje pupka, granuloma ... odlično se sećam kada je moj sin bio beba, pa sam mu negovala pupak) . Siguran je za upotrebu. Košta 200 dinara u apoteci u Liliju. Veoma me podseća na kurkumu, samo što je bez mirisa. Kurkuma je začin, mleveni koren koji je jedan od glavnih sastojaka karija. E pa kurkumu koristim u iste svrhe, jer deluje antiseptički i dobra je za zarastanje rana. Takođe je žute boje i izuzetno pigmentovana i veoma aromatična. Ako se sećate nekada smo koristili Enbecin i Bivacyn. Prodavali su se u obliku praha, spreja, masti ... Leto je, raščešani ujedi insekata, sitne povrede i žuljevi od obuće, povrede na plaži i sličn...

PROVICK MAST

Poštovani moji čitatelji, noćas ću vam pisati o aniterumatskoj masti, ali ja ju koristim kao sredstvo za inhalaciju i protiv migrenoznih bolova. Ovih dana sam bila nešto bolesna, prehlada ili nešto tako, pored svega toga još i migrena tri dana, tako da se osećam kao da sam pregažena valjkom. Povodom toga vam predstavljam mog vernog spasioca u ovakvim situacijama PROVICK MAST (iz Lilijeve apoteke) . Ova mast je nešto što uvek imam na pisaćem stolu ili u torbi. Velika mi je pomoć u trenutcima kada kod sebe nemam IMIGRAN, a migrena kuca na vrata. Pomaže mi kada naiđe period mučnine i nesvestice izazvane upravo mojom vernom drugaricom MIGRENOM (voli da dođe nenajavljena, zatekne me nespremnu u većini slučajeva) . Pored ove masti nađe se tu još po neka ali ova se nekako najduže zadržala u mojoj blizini. Kao što vidite efikasna je bila i u trenutcima prehlade. Na litar vode mala količina ove masti ( zrno graška , može i više, ali ćete se ošamutiti) može da vam olakša muke ...

COLD CREAM (emolijentni krem) - ZU Apoteka Lilly drogerije

Ćao drugovi i drugarice. Ovim postom ću da se nadovežem na prethodni LINK . Kako je reč o prehladama, neminovno je da se od tolikog duvanja i brisanja nosa, isti oljušti i naprave ranice i kraste. Eh, pa da bi izbegli takve stvari ili ih barem ublažili i olakšali sebi, treba koristiti ovakve masne kremove. Cena kreme je simboličnih 200 (199) dinara. Kutijica je 100 ml. Ovakve kreme je dobro koristiti inače kod izuzetno suve kože. Moja primena je na laktovima, stopala (pete konkretno, ali i cela stopala) , ruke, kod dece ojedi i crvenila. Može se primenjivati kako na odraslima, tako i na deci i bebama (odojčad) . Ovaj krem nema nikakav miris. Beo, kremast i mastan. U mom slučaju je Kold krema od ZU Apoteka Lilly. Fina tekstura ovog emolijentnog krema (emolijens je ustvari ovlaživač, spoljašnjem sloju kože da mekoću i savitljivost). Sadrži vodu, boraks, beli pčelinji vosak, tečni parafin i  cetilpalmitat. CETILPALMITAT (Ovdje se radi o sintetički proizvedenom voštanom...