Пређи на главни садржај

Predivni Beograd i leto u njemu - KALEMEGDAN i BEOGRADSKA TVRĐAVA


Knez Mihajlova ulica i predivni slikari sa njihovim umetničkim delima
Poštovani, večeras ću vam reći nešto o mom voljenom gradu. BEOGRAD, najlepši grad na svetu. Ne znam da li me razumete, ali to je grad koji volim iz dubine duše. U sastavu Beograda se nalaze Novi Beograd i Zemun. Beograd, glavni grad Srbije, ujedno i najveći. Nalazi se na ušću dve velike reke, Sava se uliva u Dunav.

Jedan od najstarijih i najlepših gradova Evrope. Prva naselja na teritoriji današnjeg Beograda, datiraju iz vremena Vinčanske kulture. To je oko 4.000 godina pre nove ere. Zaista seže duboko u istoriju, u ovom slučaju praistoriju. Negde sam pročitala da su Beograd osnovali Kelti, a posle toga naselili su ga Skordisci, pa Rimljani i dali mu ime Singidunum, po kome je i dan danas poznat. Ime Beograd "Beligrad" je slovenskog porekla, i zabeleženo je oko 900 godine. A 1405. godine postaje glavni grad Srbije, i to je dan danas.

Fontana u Knez Mihajlovoj preko puta Beoizloga.

Na Wikipediji sam našla podatak da je na mestu gradnje današnje palate Albanije 1938, godine, nađen skelet neandertalca ispod površine. Navodno je poginuo u borbi sa mamutom čiji je skelet nađen nedaleko od skeleta neandertalca. Fascinantno. U okolini Beograda se nalazi naselje Vinča, i na njenom prostoru nađeni su ostaci istoimene kulture stare 7.000 godina pre nove ere. Ova kultura predstavlja mlađu neolitsku epohu ili mlađe kameno doba. Ali i ranu eneolitsku epohu ili rano bakarno doba (kameno bakarno, jer to je prelaz iz kamenog u bakarno doba). Perdivno je živeti u jednom tako starom gradu.

U srednjme veku Singidunum su osvajali razni moćni i veliki osvajači, Huni, Avari, Ostrogoti i drugi. Stari Sloveni su ga naselili oko 630 godine. A oko 900 godine pominje se prvi put Beograd (Beligrad, Bjelgrad).
Singidunum je prvo bio naseljen, Keltima, Skordiscima, pa onda Rimljanima. Reč Singidunum ima nekoliko značenja. Drugi deo reči dunum - dūn(on), znači naselje, a za singi kažu da postoji nekoliko varijanti. Prva je da to znači krug - kružno utvrđenje ili druga varijanta da je grad dobio ime po tračkom plemenu Singima.  A postoji i mišljenje da singi potiče od slovenske reči sinji, a dun znači Dunav, pa je to sinji Dunav ili plavi Dunav.


Kraj Knez Mihajlove ulice, znak predstavlja ukrštanje Knez Mihajlove i Kralja Petra

Ulazak na Klemegdan i plan tvrđave

Jedna od najlepših i najposećenijih je Beogradska tvrđava. To je bilo gradsko utvrđenje. Oko njega je iznikao današnji Beograd. Podignuta je početkom prvog veka i bila opasana bedemima. U II veku je pretvorena u rimski kastrum, a kasnije ranovizantisko utvrđenje ili kastel (kaštel). Između 13 i 15 veka je bila prestonica srpske despotovine (despota Stefana Lazarevića), utvrđena dakako, veoma moćno. Tvrđava gleda prema ušću Save u Dunav. Sastavljena je iz gornjeg i donjeg grada. Beogradska tvrđava, a samim tim i grad Beograd imaju veoma važan strateški položaj. Na neki način ovo geografko podneblje, sa Beogradom predstavlja raskrsnicu između Evrope i Azije, neverovatan spoj različitih kultura i običaja. Raskrsnicu istoka i zapada. Ovaj geo strateški položaj je neverovatano bitan i predstavlja veliko bogatstvo za narode koji se nalaze na njegovom položaju.

Na ulasku u varoš postojale su četiri kapije. Najznačajnija je Stambol kapija, pa onda Varoš kapija, Sava kapija i Vidin kapija.Stambol kapija je izlazila u pravcu druma koji je vodio u Istambul ili Stambol, po njemu je i dobila ime. varoš kapija se nalazi u blizini Brankovog mosta, kod obeliska.

Na najvišem bedemu tvrđave nalazi se statua Beogradskog POBEDNIKA. Predivnu skulpturu je napravio naš poznati vajar Ivan Meštrović. Naručilac je bila beogradska opština. Spomenik prestavlja simboličan prikaz pobede srpske vojske nad Otomanskim i Austrougarskim carstvom. Priča se da je lokacija na kojoj je trebao da bude postavljen prvobitno bio Trg republike ili nekada Pozorišni trg, ali zato što je skulptura naga, postavljen je na beogradskoj tvrđavi, na najvišem gradskom bedemu. Predstava nagog muškarca predstavlja renesansu koja je ponovu zakucala na vrata Beograda. Pobednik u levoj ruci drži sokola, a u desnoj mač. Soko je sivi i predstavlja čuvara koji posmatra da se slučajno mračne sile ponovo ne probude i ne vrate, a mač predstavlja odbranu i zaštitu od tih sila.


KALEMEGDAN, Kalemegdanski park - predstavlja naveći beogradski park, a ujedno i najznačajniji istorijski kompleks u kome se nalazi Beogradska tvrđava. Ima Kalemegdan potiče od turske reči Kale ili tvrđava i Mejdan ili bojište. Pročitala sam i da su Turci Kalemegdan zvali Fićir bajir, što bi na turskom značilo breg za razmišljanje. Interesantno.

Na Klemegdanu se danas nalazi Vojni muze, umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Rimski bunar, Zološki vrt, Prirodnjački muzej, onda Zavod za zaštitu spomenika, ima restoren Kalemegdanska terasa.


U nastavku su moje fotografije snimljene telefonom. verovatno nije neki kvalitet, ali provukla sam ih kroz Photoshop i dala ima zrno patine, da kao budu stare. Uživajte ako možete, ja svakako hoću.























Kalemegdan je i dan danas za mene najlepsi deo Beograda. Vrlo često sam ranije imala običaj da odem i sedim satima na njegovom kamenju i posmatram reke, nebo, Zemun sa suprotne strane. Takođe vrlo često kada šetam Kaemegdanom, razmišljam o ljudima koji su živeli vekovima pre nas na ovim prostorima, ili npr. ljudi koji su živeli u tvrđavi. Kako su živeli? Šta su radili? Pošto me romantika obuzme samo na Kalemegdanu zamišljam princeze u kulama, vitezove, tamnice i slične stvari. Zaista predivno mesto.



























Pogled sa tvrđave na zgradu CK, TC UŠĆE, Brankov most, novi most na Adi, i normalno na ušće i najlepše dve reke Savu i Dunav.









Ulični svirači koji nam razgaljuju dušu, sviraju neku finu muziku koja se negde izgubila u međuvremenu.



I na kraju dana, lepo je svratiti na večeru neki lep restoran. Moja preporuka je restoran MANUFAKTURA u  ulici Kralja Petra. Predivno ukrašen ovim crvenim kišobranima. Hrana jako kvalitetna, cene vrlo pristojne. I kada završite sa obrokom imate osećaj da će se kišobrani spustiti i vi kao Meri Popins odleteti zajedno sa njim. Što i ne bi bilo loše.


Nadam se da Vam se dopala priča o Kalemegdanu i Beogradu. Možda nisam nešto dobro napisala, zato se nadam da ćete me ispraviti i dopuniti.

Laku noć ili dobro jutro, kako vam je draže.

Ana



Коментари

Популарни постови са овог блога

DERMATOL prašak za rane

Poštovani, večeras malo o DERMATOL prašku za rane . Dermatol je žućkasti bizmutov prah ( bizmut subgalat) koji se koristi u lečenju rana i ima antiseptičko delovanje. Ovaj prah nema miris i ukus, svetlo žute boje. Izdaje se bez recepta i dozvoljen je za upotrebu kako za odrasle tako i za decu. Koristi se na bebama, za obradu pupka (blenoreje - vlaženje pupka, granuloma ... odlično se sećam kada je moj sin bio beba, pa sam mu negovala pupak) . Siguran je za upotrebu. Košta 200 dinara u apoteci u Liliju. Veoma me podseća na kurkumu, samo što je bez mirisa. Kurkuma je začin, mleveni koren koji je jedan od glavnih sastojaka karija. E pa kurkumu koristim u iste svrhe, jer deluje antiseptički i dobra je za zarastanje rana. Takođe je žute boje i izuzetno pigmentovana i veoma aromatična. Ako se sećate nekada smo koristili Enbecin i Bivacyn. Prodavali su se u obliku praha, spreja, masti ... Leto je, raščešani ujedi insekata, sitne povrede i žuljevi od obuće, povrede na plaži i sličn...

PROVICK MAST

Poštovani moji čitatelji, noćas ću vam pisati o aniterumatskoj masti, ali ja ju koristim kao sredstvo za inhalaciju i protiv migrenoznih bolova. Ovih dana sam bila nešto bolesna, prehlada ili nešto tako, pored svega toga još i migrena tri dana, tako da se osećam kao da sam pregažena valjkom. Povodom toga vam predstavljam mog vernog spasioca u ovakvim situacijama PROVICK MAST (iz Lilijeve apoteke) . Ova mast je nešto što uvek imam na pisaćem stolu ili u torbi. Velika mi je pomoć u trenutcima kada kod sebe nemam IMIGRAN, a migrena kuca na vrata. Pomaže mi kada naiđe period mučnine i nesvestice izazvane upravo mojom vernom drugaricom MIGRENOM (voli da dođe nenajavljena, zatekne me nespremnu u većini slučajeva) . Pored ove masti nađe se tu još po neka ali ova se nekako najduže zadržala u mojoj blizini. Kao što vidite efikasna je bila i u trenutcima prehlade. Na litar vode mala količina ove masti ( zrno graška , može i više, ali ćete se ošamutiti) može da vam olakša muke ...

COLD CREAM (emolijentni krem) - ZU Apoteka Lilly drogerije

Ćao drugovi i drugarice. Ovim postom ću da se nadovežem na prethodni LINK . Kako je reč o prehladama, neminovno je da se od tolikog duvanja i brisanja nosa, isti oljušti i naprave ranice i kraste. Eh, pa da bi izbegli takve stvari ili ih barem ublažili i olakšali sebi, treba koristiti ovakve masne kremove. Cena kreme je simboličnih 200 (199) dinara. Kutijica je 100 ml. Ovakve kreme je dobro koristiti inače kod izuzetno suve kože. Moja primena je na laktovima, stopala (pete konkretno, ali i cela stopala) , ruke, kod dece ojedi i crvenila. Može se primenjivati kako na odraslima, tako i na deci i bebama (odojčad) . Ovaj krem nema nikakav miris. Beo, kremast i mastan. U mom slučaju je Kold krema od ZU Apoteka Lilly. Fina tekstura ovog emolijentnog krema (emolijens je ustvari ovlaživač, spoljašnjem sloju kože da mekoću i savitljivost). Sadrži vodu, boraks, beli pčelinji vosak, tečni parafin i  cetilpalmitat. CETILPALMITAT (Ovdje se radi o sintetički proizvedenom voštanom...